Posted in Nezařazené

Značka Schiaparelli finálně získala členství v Chambre Syndicale de la Haute Couture

Značka Schiaparelli finálně získala členství v Chambre Syndicale de la Haute Couture Zveřejněno 9. 1. 2017

Asi každého úvodní titulek překvapí, jelikož značka Schiaparelli vždy kolekci Haute Couture v rámci pařížského módního týdne představuje. Do této chvíle však vždy prezentovala umění nejvyšší krejčoviny jako host. Je to mimořádné ocenění, na které dosáhne jen minimum velkých módních domů, a proto řada z nich vystupuje právě a pouze jako host a to dokonce i takoví velikáni jako George Armani nebo Elie Saab.

Image: 0166665403, License: Rights managed, Restrictions: Utilisation exclusivement editoriale. Droits additionnels requis pour utilisation commerciale ou promotionnelle, y compris couvertures de livres. RDA ne garantit pas les droits a l'image de la personne representee. L'image ne doit pas etre modifiee., La couturiere Elsa Schiaparelli a la fete de Jacques Fath au chateau de Corbeville sur le theme "Carnaval a Rio" le 3 aout 1952 --- Elsa Schiaparelli at the Jacques Fath 's party in the Corbeville castle with the theme " Rio's Carnival" the 3th august 1952, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia.cz, Rue des Archives

Každý ve svém oboru touží dosáhnout pomyslného vrcholu. Pro sportovce to jsou stupně vítězů na olympijských hrách, pro zpěváky Carnegie Hall v New Yorku, pro filmaře obdržení sošky Oscara a pro módního návrháře vstupenka do exkluzivního klubu Haute Couture. Za domovem této krejčoviny mnoho lidí považuje Paříž, kde se módní přehlídky konají, realita je úplně jiná. Historie Haute Couture sahá do 19. století a první člen tohoto exkluzivního klubu se stal Brit Charles Frederick Worth, který vyhranil roli návrháře jako arbitra stylu a pozvedl status krejčovství z anonymního řemesla na úroveň umění.

z8142615qcharles-frederick-worth

Členství v Chambre Syndicale de la Haute Couture, tedy skupině dohlížející na tradici vysoké krejčoviny, je přísně podmíněno. Módní domy například musí mít vlastní ateliér v Paříži s přinejmenším patnácti zaměstnanci a také mají povinnost předvést přibližně pětatřicet modelů dvakrát ročně na módních týdnech v Paříži. A proto tak často vystávají otázky, kdo vlastně své kolekce Haute Couture mohou označovat.

profimedia-0286571758

Zakladatelka značky Elsa Schiaparelli by jistě byla nesmírně potěšena. Její divoká povaha by snad byla i zkrocena, ale možná právě její důraz na osvobození mysli, snaha rozbít konvence a vše převrátit naruby, se staly základem tak velkého úspěchu. Její šaty zdobené pomocí motýlů i novinových článků, kolekce inspirována astrologií i legendární klobouček ve tvaru boty zůstanou navždy pilířem této značky, které téměř zanikla.

profimedia-0286576549

Zpět ji vrátil legendární Christian Lacroix na počátku roku v lednu 2014, kdy uspořádal v Paříži výstavu Haute Couture modelů, kterou si nenechali ujít například Jean Paul Gaultier, designér značky Valentino Pierpaolo Piccioli nebo současná návrhářka značky Dior Maria Grazia Chiuri.

1

Už 23.ledna se můžeme těšit na kolekci Haute Couture Schiaparelli, kterou představí  návrhář Bertrand Guyon již jako oficiální člen Chambre Syndicale de la Haute Couture a to je velký výzva, která musí naplnit očekávání velikánů módního světa.

810

Foto: Profimedia.cz; Archiv firem