Za domovem vysoké krejčoviny mnoho lidí považuje Paříž, kde se módní přehlídky konají, realita je úplně jiná. Historie Haute Couture sahá do 19. století a první člen tohoto exkluzivního klubu se stal Brit Charles Frederick Worth, který vyhranil roli návrháře jako arbitra stylu a pozvedl status krejčovství z anonymního řemesla na úroveň umění.
Charles si ihned od svých začátků vytvářel exkluzivní a zcela odlišnou image. Nepovažoval se za návrháře, ale za umělce. Zásadním zlomem v jeho tvorbě bylo setkání s císařovnou Evženií, manželkou Napoleona III., která se do jeho výtvorů doslova zamilovala a obratem ho pověřila, lépe řečeno mu nakázala, aby ji ušil šaty na oficiální i večerní příležitosti. A stejně jako je tomu nyní, Evženie byla ikonou a modlou poddaných i ostatní aristokracie, která ji bezmezně následovala.
Členství v Chambre Syndicale de la Haute Couture, tedy skupině dohlížející na tradici vysoké krejčoviny, je přísně podmíněno. Módní domy například musí mít vlastní ateliér v Paříži s přinejmenším patnácti zaměstnanci a také mají povinnost předvést přibližně pětatřicet modelů dvakrát ročně na módních týdnech v Paříži. A proto tak často vystávají otázky, kdo vlastně své kolekce Haute Couture mohou označovat. Rozhodně u módních domů Dior nebo Chanel žádné pochyby nemáme. A které modely nás letos uchvátily?
Dior
Chanel
Jean Paul Gaultier
Armani Privé
Valentino
Schiaparelli
Atelier Versace
Foto: Facebook.com; Vogue.co.uk