Posted in Nezařazené

Stále módní kašmír!

Stále módní kašmír! Zveřejněno 26. 11. 2015

Kašmír, kašmírová vlna, je luxusní přírodní materiál. Není nic příjemnějšího na dotek než právě kašmír. Navíc je velice hřejivý a při správné údržbě i dlouhověký. Každý z nás (jak muži, tak ženy) by měl vždy dát přednost kašmíru. Klasická vlna umí být na těle velmi nepříjemná a kousavá, zatímco kašmír vás zahalí do jemnosti, které neodoláte.

Kašmír se do Evropy dostal počátkem 19. století a oblibu si získal mrknutím oka. Vlákna kašmíru pocházejí z kašmírských (odtud i název) nebo tibetských koz. Vlákna by nikdy neměla být silnější než 20 mikronů a měla by se získávat především vyčesáváním, které se provádí ručně. Například v Iránu se surový materiál získává střiháním a to značně snižuje délku vláken. Zajímavostí je, že kašmírová a ovčí vlna se od sebe rozezná jen pod mikroskopem, ale cenově kašmírová vlna tu ovčí převyšuje až devítinásobně. Vysoká cena je i důvodem toho, že se kašmír zpravidla nezpracovává čistý, ale v kombinaci s vlnou. Je proto vždy důležité sledovat etiketu, na které vždy musí být uvedeno procentuální zastoupení kašmíru.

Etiketa neslouží jen k uvedení složení materiálu, ale najdete na ni i doporučený postup pro praní. Je důležité vše přísně dodržovat. Pokud tak neučiníte, můžete vytáhnout z pračky svetr, který už neobléknete vy, ale vaše malé dítko. Při praní je extrémně důležitá teplota vody. Neměla by nikdy být vyšší než 20°C a prát kašmír je doporučeno pouze ručně. Na ždímání i sušičku důsledně zapomeňte. Co se týká žehlení, vždy zvažte, zda je nezbytně nutné. Pokud budete vše dodržovat, váš kašmírový kousek vydrží léta a možná ho zdědí i váš genový nástupce.

Kašmír je velmi oblíbený u módních návrhářů. Do svých kolekcí ho zařadily například značky Gucci, Jason Wu nebo Fendi. Kombinovat kašmírové svetry můžete s džínami pro víkendové pocházky, s koženou sukní do večerního klubu, s tylovou sukní a výrazným náhrdelníkem do divadla nebo dokonce s kašmírovou sukní pro vytvoření dokonalého stylingu. Kašmír je nadčasový a hravý, to na něm mám nejraději.

Do kašmíru je velmi snadné se zamilovat a zcela mu podlehnout. Stačí si obléci svetr z ovčí vlny a poté z kašmíru. Věřte, ten kašmírový už nikdy nesvléknete a možná i váš partner se o trochu více přitiskne!

Foto: Net-a-porter; Pinterest.com