Posted in Nezařazené

Pánská kolekce LV jako POCTA BRITSKÉMU UMĚLCI CHRISTOPHEROVI NEMETHOVI

Pánská kolekce LV jako POCTA BRITSKÉMU UMĚLCI CHRISTOPHEROVI NEMETHOVI Zveřejněno 24. 9. 2015

Christopher Louis Nemeth se narodil v anglickém Birminghamu a v roce 1979 odjel do Londýna studovat malbu na Camberwell College of Arts. Po absolutoriu začal Christopher Nemeth navrhovat oblečení pro sebe. Sám se naučil stříhat, používal malířské plátno a staré poštovní pytle, přešíval své staré obleky. Každý jeho model se stal předobrazem jeho pozdějšího dekonstruktivismu, který ho proslavil. V každém případě byla jeho módní tvorba neoddělitelná od jeho výtvarného díla. Na ně se ostatně dostalo i v procesu vlastního šití, jehlou a nití, vlastníma rukama. Kreativita a řemeslo byly pro Christophera Nemetha klíčové. Postupem času si vycizeloval vlastní styl, který vtiskl i nábytku a interiérům.

Návrhy Christophera Nemetha definovaly ‚londýnského ducha‘ od počátku jeho kariéry do poloviny osmdesátých let: sekáčový styl, pohrdání značkami, vlastní kreativita a kutilství – to vše bylo příznačné pro Londýn v době ekonomické krize. Byla to doba špatná i doba dobrá. Christopher Nemeth byl ‚objeven‘ díky tomu, že nosil vlastnoručně vyrobené oblečení, a díky své charismatické osobnosti. Hodil se do stylu módních časopisů, které tehdy začínaly vznikat. Fotograf Mark Lebon viděl mladého umělce, jak jede na kole a na sobě má své charakteristické oblečení. Marc Lebon byl již v té době známým jménem v magazínech i-D a The Face. S Christopherem Nemethem se spřátelili a Lebon začal mladého návrháře propagovat v časopisech, společně se stylistkou a návrhářkou doplňků Judy Blame.

V té době se Christopher Nemeth již rozhodl, že začne navrhovat a vyrábět oblečení i pro jiné lidi. Jeho jméno bylo známé v Kensington Market, kolébce veškeré londýnské kreativity v první polovině osmdesátých let. Stal se také členem legendárního kolektivu, který provozoval butik The House of Beauty and Culture. Styl návrhářů interiérů butiku, Frick a Frack, byl také inspirací scénografie dnešní přehlídky.

V roce 1986 se Christopher Nemeth přestěhoval do Tokia, kde svým charakteristickým kreativním stylem tvořil až do své smrti. Obchod nesoucí jeho jméno ve čtvrti Harajuku je tam dodnes. Je to krásný obchod – jako umělecké dílo; jeho interiér navrhl sám Christopher Nemeth. Obdobně jako i jiní návrháři, kteří se kreativně pohybovali po ose Londýn-Tokio, i jeho tvorba dostala v Japonsku novou energii.
V tomto duchu je i dnešní pocta od značky Louis Vuitton. S pomocí Nemethovy rodiny a jeho širšího příbuzenstva a přátel z módní a hudební branže, dnešní módní přehlídka Louis Vuitton oslavuje řemeslo a kreativitu na poli módy. Je zároveň i poctou vizionářskému duchu Londýna, Tokia a Paříže a jednomu z nejodvážnějších průkopníků módy – Christopheru Nemethovi.

„Myslím si, že Christopher Nemeth je nejtalentovanějším návrhářem, společně s Vivienne Westwood, kterého dal světu Londýn,“ tvrdí Jones, umělecký ředitel pánských kolekcí značky Louis Vuitton. „Jeho tvorba v sobě nese prvky Saville Row, ulice, klubů…jeho návrhy definují to, čím je Londýn. Vzděláním je výtvarník a předtím, než se dal na módu, byl ilustrátorem – podobně jako já. Jeho vliv vidím v mnoha kolekcích jiných návrhářů – a přitom jeho jméno znají jen někteří. Proto nyní, s blížícím se pátým výročím jeho smrti, chci letošní sezonní kolekcí Louis Vuitton otevřeně oslavit jeho život a dílo.“

Foto: Archiv firem