Posted in Lifestyle Móda

Nemáte doma ceněný model autíčka? Může stát stejně jako Porsche

Nemáte doma ceněný model autíčka? Může stát stejně jako Porsche Zveřejněno 24. 2. 2021

Vrátit se do dětských let a zažehnout v sobě sběratelský zápal můžete prostřednictvím designových modelů aut. Sbírání autíček je nejen v České republice oblíbeným koníčkem. Věděli jste, že ne každý reálný vůz se dočká své zmenšené podoby? Vytvořit věrnou kopii dá totiž zabrat.

Rádi sbíráte modely autíček nebo jen hledáte vhodný dárek pro nadšeného motoristu? Ikonické designové modely aut dokážou v nejednom muži probudit dětskou duši. Nezapomeňte však ani na svého reálného kovového miláčka a sjednejte si havarijní pojištění. To nyní můžete udělat i online z pohodlí svého domova.

Ujasněte si cenu i velikost modelu

Jestliže hledáte vhodný model ke koupi, ujasněte si, v jakém měřítku by měl být vyroben. Například modely aut 1 : 18 mívají otevírací dveře, kufr i kapotu. Všimnout si také můžete propracovaných detailů automobilu, a to od karoserie až po interiér. I když osmnáctkrát zmenšený model není tím největším, který lze koupit, jeho cena bývá vyšší. Počítejte, že se částky pohybují v řádu tisícikorun. Na cenovce méně propracovaných kousků naleznete menší sumu.

Sběratelské kousky za miliony

S vyšší investicí počítejte také u modelů v měřítku 1 : 12 nebo 1 : 8. Odměnou vám však budou propracované detaily vozu. Vyrobit zmenšeniny skutečných vozů přitom není žádná legrace. Konstruktéři se mnohdy snaží zachytit všechny nuance vozidla. Sběratelská vášeň u některých nezná mezí a za kovové hračky jsou ochotni utratit i miliony. Autíčka Hot Wheels patří mezi oblíbené kousky. Tím nejcennějším je prototyp VW T1 s názvem „Beach Bomb“ z roku 1969. Šlo o první pokus ztvárnění Volkswagenu T1. V aukčních síních se cena za toto miniaturní vozidlo vyšplhala až ke 140 tisícům dolarů, což je v přepočtu 3,2 milionu korun. Za stejnou částku si můžete pořídit úplně nové Porsche 911.

Designerské modely i dětské hračky

Méně často se na pultech specializovaných obchodů objevují modely v měřítku 1 : 24, 1 : 32, 1 : 36 a 1:38. Celková délka takových vozů dosahuje přibližně 12 cm. Ve srovnání s většími modely však připomínají spíše dětské hračky. Modely sice mají otevírací dveře, ale celkový dojem z interiéru i exteriéru je spíše žalostný. Chybí především precizní zpracování detailů.

Orientujte se i podle ceny

Sběratelé sází na nejběžněji dostupné měřítko 1 : 43. U auta o velikosti zhruba 10 cm sice většinou nenarazíte na otevírací části karoserie, zato kabina vás překvapí svou propracovaností. Počítejte také s tím, že čím kvalitnější a zevrubnější práci designer odvedl, tím vyšší cenu zaplatíte. Trápí vás otázka, jakou zmenšeninu reálného vozu vybrat? Platí nepsané pravidlo, že se cena kvalitně vyrobeného modelu pohybuje kolem 1 000 Kč.