Posted in Nezařazené

Nadace Foundation Louis Vuitton má pro vás další novinku

Nadace Foundation Louis Vuitton má pro vás další novinku Zveřejněno 10. 5. 2016

Instalace vznikla v úzkém dialogu se samotnou budovou, kterou navrhl Frank Gehry a jejíž architektura již inspirovala nejednoho umělce. Dílo Observatory of Light (Observatoř světla) se stane součástí skleněných ‚plachet‘, které budovu jako jeden z jejích hlavních prvků proslavily.

Dvanáct ‚plachet‘, které tvoří 3 600 kousků skla, pokryje neuvěřitelný počet barevných filtrů, které v pravidelných intervalech střídají bílé a průhledné pruhy kolmé na podlahu. Třináct barev vytvoří barevné formy, které se budou různě objevovat a mizet – dle denní doby a ročního období. Díky této hře barev, projekcí, odraženého světla, průhledů a kontrastu na vnější i vnitřní straně, Daniel Buren prezentuje budovu a její prostor ve zcela novém světle.

Přední mezinárodní umělec Daniel Buren (1938-FR) pokračuje ve svém radikálním díle, které lze charakterizovat využitím ‚vizuálního nástroje‘ (střídavě bílé a různě barevné vertikální pruhy o šířce 8,7cm), který figuruje v jeho tvorbě již od šedesátých let. Daniel Buren nejprve pracoval s barvami (1965-1967), ale postupně začal tvořit pomocí prostoru a jeho kontextu. Jeho díla nyní vznikají přímo na míru danému místu, kontextu a charakteru, tedy jsou tvořena in situ, buďto ve veřejném prostoru, muzeu nebo galerii.

www

Daniel Buren navrhl vskutku grandiózní projekt, který je zároveň aktuální i impozantní – produkt dialogu s architektem Frankem Gehrym a jím navrženou stavbou. Burenovo dílo úžasně komunikuje s architekturou, je s ní v souladu. To platí již od sedmdesátých let, kdy tento umělec začal ve své tvorbě využívat barvy, transparenci a světlo,“ řekl Bernard Arnault, prezident nadace Fondation Louis Vuitton.

Při této příležitosti vychází také katalog, na jehož přípravě se podílel sám umělec. Vůbec poprvé se v něm představí tvorba, která má společné tematické jmenovatele – barvy, transparenci, světlo, průsvitnost a projekci – z období od sedmdesátých let do současnosti. Redakčními úpravami se na katalogu podílelo nakladatelství Xavier Barral.

BurenCirque: 3 times a Hut

Jednou z doprovodných akcí je BurenCirque – naproti budově nadace se utáboří cirkus, který po tři večery nabídne mimořádnou a originální novou show s názvem 3 times a Hut (2.-4. června 2016 ve 21hod).

Představení vzniklo na začátku tohoto století, jeho autory jsou Buren a bratři Dan a Fabien Demuynckovi, průkopníci moderního cirkusu. BurenCirque je multidisciplinární projekt, v rámci něhož nové talenty národní a mezinárodní scény vstupují do interakce s objekty a instalacemi Daniela Burena. V roce 2013 Buren navrhl nový objekt se třemi domky inspirovanými pouťovými atrakcemi. Ve dne září všemi barvami, ale v noci se domky stávají průsvitnými a vypadají jako tajemné lucerny.

Délka: 1¼h

Rezervace a ceny vstupenek: www.fondationlouisvuitton.fr

aaa 

Workshopy pro děti

Děti ve věku 6 až 10 let se také budou moci seznámit s dílem umělce díky workshopu The light trap, kde si budou moci hrát s různobarevnými prvky obřího kaleidoskopu, který symbolizuje Fondation Louis Vuitton. Děti sledují projekce a odražený obraz a mohou experimentovat s různými vlastnostmi – průhledností, neprůhledností a barvami, a tak se učit, jak jejich různé kombinace ovlivňují vnímání prostoru.

Od 28. května do 28. srpna každou sobotu a neděli, 14:30-17:00h

Foto: Archiv firem