Posted in Nezařazené

Modely Christiana Diora, které vešly do dějin

Modely Christiana Diora, které vešly do dějin Zveřejněno 18. 4. 2016

Christian Dior vždy toužil po jediném a to být jakkoli spojen s uměním a to především v módní sféře. Svou „kariéru“ započal jako pouliční prodejce svých vlastních nakreslených návrhů, které prodával okolo 10 centů. Po studiích získal peníze od svého otce a v roce 1928 si otevřel svoji první malou uměleckou galerii. Po rodinném krachu, kdy jeho otec přišel o svůj obchod, byl Dior nucen svou galerii zavřít. Od roku 1938 začal pracovat s Robertem Piguetem a krátce nato nastoupil jako hlavní návrhář s Pierre Balmain do salonu Luciena Lelonga. Právě zde při práci na kostýmech pro film Le Lit a Colonnes se seznámil s historickou módou a starými krejčovskými technikami, které rozproudily jeho představivost.

Christian Dior with Woman Modeling Dress and Stockings

V roce 1946 si za podpory textilního výrobce Marcela Boussaca otevřel salon, kde představil svou první kolekci na jaro 1947 s názvem Corolle inspirovanou obráceným tvarem květu. Kolekce obsahovala ikonický kostým Bar, který nechybí dodnes v žádné Dior kolekci, a který se stal naprostým fenoménem.

1947

Do dějin vešly modely Diora pod označením „new look“. Dnes představují klasiku, ale v době svého vzniku se jednalo o velmi avantgardní a vzrušující kreace. Pro „new look“ byly charakteristické krátké kabátky, vosí pas a široké sukně do půli lýtek. Vše bylo doplněné o obrovské klobouky, kterým se říkalo kola od vozu, dlouhé rukavice, hedvábné květiny a lodičky na středně vysokém podpatku. Modely Diora byly exkluzivní a přímo marnotratně luxusní. V těžké poválečné době měl Christian Dior svou filozofii a to „svět módy je svět snů, a sny jsou záchranou před skutečností“. Tuto filozofii si mnoho žen vzalo rádo za svou a Dior v podstatě začal diktovat módní styl. I Diorův první parfém – Miss Dior – měl obrovský úspěch. Oblíbenými barvami tohoto umělce byla námořnická modrá, černá a bílá.

Christian Dior with his models at his fashion house, 30 avenue Montaigne in the 50's. Christian Dior founds his own house with backing from textile manufactures Marcel Boussac in 1946. Christian Dior shows his first collection in 12th February 1947 and the "New Look" is born. Paris, FRANCE - 50's
50. léta

Christian Dior byl velmi skromný, milý a svědomitý muž, kterého jeho zaměstnanci měli ve velké oblibě a úctě. Mezi jeho zákaznice patřily Rita Hayworth, Margot Fonteyn nebo britská princezna Margaret. Dodnes platí to, že Dior vzkřísil Paříž coby centrum haute couture. V roce 1957 Christian Dior umírá. Jeho citát “Jednoduchost, dobrý vkus a upravenost jsou třemi základy dobrého oblékání” by si řada žen i módních návrhářů měla vzít k srdci, protože v poslední době se z módy stává avantgardní umění, které z nás občas vytvoří sci-fi kreatury.

large_6c5d3769-f042-4146-a09c-9eb97f33e41a

Joan Crawford
Joan Crawford

tumblr_lz29n87ghi1qzdzbuo1_500

 

 

Christian-Dior-Fashion-Designer-main

56a504a17543d5e9d69d793def2dae5e

 

1958-trapese-2-yves-saint-laurent

 

Lofficiel-de-la-mode-Christian-Dior-Dinner-dress

Foto: Profimedia.cz; Tumblr.com; Pinterest.com