Posted in Nezařazené

Louis Vuitton: Kam sahá módní historie této legendy, a které tváře nás donutily si jednu z ikonických kabelek zakoupit?

Louis Vuitton: Kam sahá módní historie této legendy, a které tváře nás donutily si jednu z ikonických kabelek zakoupit? Zveřejněno 20. 4. 2016

Louis Vuitton se narodil 4. 8. 1821. V roce 1835 se ze svého rodného města vydal do Paříže, která byla vzdálena přes 400 kilometrů a on celou cestu šel „po svých“. Na své cestě dělal různé podivínské práce, aby si vydělal peníze potřebné k putování. Díky své reputaci se stal učněm v mnoha prominentních rodinách. Díky svým zkušenostem s aristokracií a zároveň dlouhou cestou do Paříže, svou kariéru započal výrobou cestovních zavazadel. Již od roku 1890 obsah kufru šlechty střežil číselný zámek, který se dodnes používá v téměř nezměněné podobě. Ještě předtím v roce 1885 Louis Vuitton otvírá obchod v Londýně na Oxford Street. Poté v roce 1888 vzniká kolekce Damier s dodnes známým vzorem (hnědá kostka), který se pro tuto dobu stává znakem Louis Vuitton. V roce 1892 Louis Vuitton umírá a jeho podnik přebírá syn Georges Vuitton.

Louis-Vuitton 1854

 

Ten ihned po otcově smrti zahajuje kampaň, která dopomůže značce LV prosadit se po celém světě. V roce 1896 Georges cestuje do Spojených států, kde představuje a prodává výrobky LV a to především v New Yorku, Philadelphii a Chicagu. V roce 1901 LV společnost představuje „Steamer Bag“, která je součástí vnitřku známého LV kufru. V roce 1914 LV otevírá obchod na Champs-Elysees, který se stává největším obchodem se zavazadly na světě. Na počátku první světové války se otevírají obchody v New Yorku, Bombayi, Washingtonu, Londýně, Alexandrii a Buenos Aires. V roce 1936 Georges  Vuitton umírá a žezlo tak přebírá jeho syn Gaston-Louis Vuitton, a tak firma i nadále zůstává v rukou rodiny. Během života Georgese byla představena řada kabelek, které dodnes jsou součástí nabídky LV.

292C

V 50. letech minulého století se zrodilo legendární logo LV, které se v kombinaci s květinovým vzorem stalo typickým znakem módní značky LV. Na konci 70. let expanduje do Japonska a postupně i do celé Asie. V roce 1987 vzniká unikátní spojení třech velkolepých značek ve svém oboru LVMH (Moët et Chandon, Hennessy and Louis Vuitton. Pod vedením Bernarda Arnalta koncern LVMH skoupil 50 prestižních značek jako například Dior, Givenchy, Kenzo, Fendi nebo výrobce šperků De Beers a výrobce šampaňského Veuve Clicquot.

488A

Od roku 1998 není LV jen značkou koženého zboží, ale také značkou oblečení. K tomu přispěl i velký talent mezi módními návrháři Marca Jacobse, který byl v roce 1997 jmenován uměleckým ředitelem. Marc mění svými kolekcemi image LV, z tradiční značky činí značku kultovní. Vše se mu daří hlavně díky skvělé spolupráci s umělci Takashi Murakamim a Stephenem Sprousem na designech pro sezónní kabelky. Módní kolekce Marca Jacobse jsou považovány za avantgardní nicméně nositelné. K dokonalosti vzhledu ve stylu Louis Vuitton nesmí chybět ani kolekce bot, šperků, slunečních brýlí. Ve stoleté tradici této značky se příliš nezměnilo. I výroba kabelek či zavazadel zůstala stejná a to ruční. Každé zavazadlo či kabelka má své sériové číslo.

FamilleVuitton1888

Značka Louis Vuitton se vždy a striktně pojí se jmény slavných a významných osobností z různých odvětví. V řadě tváří najdete taková jména jako francouzské herečky Catherine Deneuve, herečky Michelle Williams, nechybí ani česká topmodelka Eva Herzigová nebo nedávno zesnulý geniální umělec David Bowie.

David_Bowie_for_Louis_Vuitton_640px

LV-Eva-Herzigova

Catherine Deneuve

michelle williams

Významným reklamní počin značky Louis Vuitton bylo setkání dvou sportovních hvězd, které se zapsaly do dějin Olympijských her. Jednalo se o setkání dvou generací, dvou národností, dvou kultur, ale především dvou stejně smýšlejících lidí. Larisa Laynina, Ukrajinka, která vyrůstala v temných letech druhé světové války, ale od tohoto dna se odrazila směrem ke hvězdné, více než desetileté sportovní kariéře a reprezentování Sovětského svazu na té nejvyšší úrovni. Nejenže triumfovala na těch nejprestižnějších mezinárodních soutěžích, Larisa se zapsala do dějin sportu také díky svému charakteristickému ladnému projevu a sportovnímu duchu. Ještě do letních Olympijských her roku 2012 byla držitelkou největšího počtu olympijských medailí. O tento post ji právě v Londýně připravil fenomenální plavec z města Baltimore ve Spojených státech Michael Phelps. Michael žil svůj „americký sen“ od skromných začátků až do okamžiku, kdy sám sebe povýšil na nejúspěšnějšího sportovce všech dob.

Michael-Phelps

Další nezapomenutelný moment značky LV je limitovaná letní kolekce ve znamení puntíků, která se představila v roce 2012. Tehdejší kreativní ředitel Marc Jacobs pozval ke spolupráci japonskou kontroverzní umělkyni Yayoi Kusama, která je známá kompozicemi z puntíků.

LV-YAYOI-KUSAMA-7

Značka LV se bohužel rovněž stala jednou z nejvíce padělaných značek. Existuje řada padělků, které znehodnocují jméno Louis Vuitton. Ceny kabelek jsou sice často závratné, ale nic se nevyrovná originálu.

50

simone_daillencourt_-_Henry_Clarke

Foto: Prweb.com; Pinterest.com; Louis Vuitton