Posted in Nezařazené

Nejlepší umělecké kolaborace s Louis Vuitton

Nejlepší umělecké kolaborace s Louis Vuitton Zveřejněno 21. 4. 2017

V dnešní době jsou už kolaborace s módními domy běžné. Ale ne vždy tomu tak bylo. Tedy až do doby, kdy LV představil jeho první spolupráci vůbec. Jednalo se o street graffiti kolaboraci s newyorským designérem a umělcem Stephenem Sprouse v roce 2001.

Tím se odstartovala úplně nová vlna, která byla v high fashion doposud neznámá. Louis Vuitton měl odjakživa blízký vztah k umění a ten se v roce 2001 ještě více prohloubil a drží se ho dodnes. Příkladem je poslední kolaborace LV s umělcem Jeffem Koonsem, která byla představena minulý týden.
Proč se ale vůbec módní domy do takových kooperacích pouštějí?

1020 (3)

Dávají tak světu velkou šanci zakoupit si něco od nejvýznamnějších umělců současné doby. A to dává samotnému výrobku daleko větší hodnotu. Už to není jen samotná móda. Je to v podstatě umělecké dílo s přidanou hodnotou. Zákazníci si to moc dobře uvědomují a kolaborace tak běžně bývají vyprodány během pouhých pár hodin. Někdy dokonce i v rámci pár minut. Podívejte se s námi na to, které kolaborace byly ty nejúspěšnější.

STEPHEN SPROUSE

Na první dílo se zkrátka nikdy nedá zapomenout. A to platí i tady. Spolupráce s Stephenem Sprousem byla opravdu výjimečná. A také kontroverzní. Bylo to vůbec poprvé, kdy Louis Vuitton dovolil, aby jejich proslulý monogram byl jakkoliv pozměněn. Neonové grafity, které přebarvovaly ikonický monogram. Takový krok znamenal velkou revoluci a to jak pro samotnou značku, tak proc celý módní svět. Lidé k tomu byly ze začátku skeptičtí, ale po tom, co o tři roky později Stephen Sprouse zemřel, se kolekce celosvětově vyprodala. Když ve stejném roce z módního domu odešel kreativní ředitel Marc Jacobs, uspořádal svou poslední přehlídku na počest smrti tohoto proslulého umělce.

stephen_sprouse

TAKASHI MURAKAMI

Celosvětově uznávaný japonský umělec Takashi Murakami se podílel na jedné z nejvíce ikonické kolekci kabelek. Ta je proslulá svým bílo barevným monogramem, který mnohým evokuje v souvislosti ze značkou LV lehký kult kýče. Jen málokdo ale ví, odkud pocházejí kořeny těchto kabelek. Kabelky Takashiho Murakami získali svou popularitu především díky Paris Hilton, nebo Lindsay Lohan, která ji nosila ve filmu Mean Girls.

takashi_murakami

CINDY SHERMAN

Spolupráce s umělkyní Cindy Sherman vznikla v roce 2014 během oslav 160. výročí tohoto módního domu. Cindy pro LV vytvořila nový design cestovních kufrů, které byly inspirovány jejím papouškem Friedem Friedem.

cindy_sherman

YAYOI KUSAMA

Představitelka feministického hnutí a pop-artu Yayoi Kusama navrhla celou kolekci oblečení a doplňků. Jak jinak, než pro ní tolik charakteristickým vzorem Polka Dot.

yaoyi_kusama

Jeff Koons

Poslední počinem Louis Vuitton je spolupráce s umělcem Jeffem Koonsem, který představil novou kolekci kabelek a doplňků připomínající obrazárnu jako vystřiženou z muzea Louvre.

Foto: Archiv firem
Text: Silva Arsenie