Posted in Móda

Keep Calm! Roušky s poselstvím vrací mezi lidi emoce i úsměvy

Keep Calm! Roušky s poselstvím vrací mezi lidi emoce i úsměvy Zveřejněno 26. 3. 2020

Roušky jsou hlavním tématem posledních dnů a švadleny, které nad jejich šitím tráví i patnáct hodin denně, právem patří mezi hrdinky současné krize. Prvotní vlna paniky, kdy roušky provizorně vznikaly ze starých triček, se ale postupně začíná přetavovat v další důkaz neutuchajícího českého smyslu pro humor a zároveň jistou formu šíření optimistické podpory ve společnosti. Krejčová Dita Krupicová Filipová z pražského ateliéru Ditafil v těchto dnech vyrábí jak základní ochranné roušky pro potřebné, které rozdává lidem zdarma, tak upgrade v podobě anatomicky tvarovaných roušek z prémiových bavlněných košilových materiálů z Itálie nebo Anglie s možností vytvoření výšivky dle vlastního výběru. Ty si lze objednat na zakázku za nákladovou cenu pohybující se okolo 150 korun. I takováto částka teď zásadně pomůže malému řemeslnému ateliéru udržet se v aktuální situaci nad vodou.

Statement i pomoc výjimečnému řemeslu

„Chráníme sebe i ostatní, ale z kontaktu mezi lidmi se v tomto složitém období vytrácí emoce. Roušky s vyšitým heslem mají jistou formu komunikace mezi lidmi vrátit zpět, a i když na ulici kvůli rouškám nejsou vidět úsměvy, tohle může být malé vyjádření osobnosti, stylu, postoje, myšlenky a vyhlídek na lepší dobu,“ říká Dita Krupicová Filipová. V těchto dnech podle svých slov nejčastěji vyšívá hesla jako Dont Worry nebo Keep Calm.

Ostatně jak ukázala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová během ceremoniálu jmenování vlády, rouška může být vkusně sladěná s celkovým outfitem – slovenská prezidentka mimochodem tímto krokem neunikla ani pozitivní pozornosti mezinárodního tisku. „Právě sladění roušky s oblečením řeší nejen dámy, ale i muži, jak jsme zjistili,“ dodává Dita. Běžně ve svém ateliéru navrhuje a šije formální oblečení pro

muže i ženy a vytváří celé bespoke šatníky, jejichž nosnou myšlenkou je udržitelnost módy, obnova klasického krejčovského řemesla a práce se špičkovými přírodními materiály. „Všechny zakázky máme teď ve stavu, kdy je nelze dokončit, klienti nemohou chodit na zkoušky a nikdo neobjednává další zakázky. Náš obor je teď zcela paralyzovaný, tak se snažíme alespoň trochu přizpůsobit situaci,“ dodává Dita. Personalizované roušky si od ní můžete objednat třeba prostřednictvím facebooku nebo instagramu Ditafil, případně na www.ditafil.com.