Posted in Nezařazené

Je povinné ručení pro luxusní auta dražší? 

Je povinné ručení pro luxusní auta dražší?  Zveřejněno 4. 10. 2019

Pokud jste vlastníkem luxusního vozu z řad Ferrari, Porsche, Lamborghini, Audi nebo Mercedes, sjednání dobrého pojištění by mělo být samozřejmostí. Kolik vás bude stát povinné ručení pro luxusní auto?

Povinné ručení je zákonné pojištění vozidla. Musí ho mít každý majitel auta, luxusní vozy nevyjímaje. Cena se ovšem liší podle pojišťoven i parametrů, které posuzují (technické parametry vozu i osobní profil řidiče). Počítejte ale s tím, že za luxusní auto zaplatíte za pojištění několik tisíc. Proto je dobré si nabídky povinného ručení srovnat a zjistit, kde to pro vás bude nejvýhodnější.

Roční pojistné je vysoké

U luxusních vozů značek jako je Audi, Maserati, nebo Porsche můžete počítat s cenou pojistného ve výši desítek tisíc korun. Například Audi A6 s rokem výroby 2012 vás průměrně vyjde i na 32 000 korun na povinném ručení.

Proč je pojistné tak vysoké? Jedná se o velmi drahé vozy často s výkonným motorem. A jelikož se pojistné odvozuje i od kubatury motoru a parametrů jako je značka a typ vozu, můžete se snadno dostat na opravdu vysoké částky pojistného. Navíc záleží i na tom, zda bydlíte v Praze, kde je nejvyšší riziko nehodovosti, nebo naopak třeba na Vysočině a zda jezdíte bez nehod nebo se řadíte mezi rizikové řidiče ve věku do 25 let.

Jak na pojištění ušetřit?

Navzdory tomu existují možnosti, jak na povinném ručení můžete ušetřit. Vždy si srovnejte pojištění u jednotlivých pojišťoven. Ušetřit můžete i tím, že jako pojistníka uvedete někoho staršího. Nevýhodou tohoto řešení ale je, že v případě nehody nebo porušení dopravních předpisů, se body odečtou jak vám jako řidiči, tak i pojistníkovi uvedenému na smlouvě. Ale rozdíl mezi 20letým a 40letým pojistníkem může klidně být i 100 %.

Dalším řešením, jak snížit pojistné, jsou bonusy. Ty se počítají za beznehodovou jízdu a můžete si díky nim razantně snížit cenu povinného ručení. Tady ale pozor na malusy, pokud totiž budete způsobovat časté nehody, bude to mít na cenu pojistného opačný vliv a povinné ručení se vám může i nehezky prodražit.

Havarijní pojištění i za 150 tisíc

Kromě povinného ručení se vám bude jistě hodit i havarijní pojištění. V případě luxusního vozu si za něj ale také připlatíte. Například havarijní pojištění pro Ferrari F430 roku výroby 2014 vás může stát i 150 000 korun. Důvody vysokého pojistného jsou stejné jako u povinného ručení. Škody na luxusních autech se šplhají často na miliony, proto je i pojistné tak vysoké.

Povinné ručení Je dobré uzavřít spolu s havarijním pojištěním. Vybrat si můžete i další připojištění. Doporučujeme také se zaměřit na výši pojistných limitů. Ty jsou ze zákona minimálně 35 milionů korun na škody na zdraví i na majetku, v případě luxusních vozů je lepší si je ale zvýšit i na 100 milionů korun.