Posted in Móda

Jarní vůně Louis Vuitton: Heures d’Absence

Jarní vůně Louis Vuitton: Heures d’Absence Zveřejněno 23. 3. 2020

Únik ze všedního dne

V roce 1927, když vrcholila bouřlivá dekáda dvacátých let – se vší její tvůrčí energií, uvedla značka Louis Vuitton na trh svůj první parfém s názvem Heures d’Absence, pojmenovaný po rodinném venkovském sídle, který dynastie Vuittonů vlastnila v Seine-et-Marne ve 20. letech minulého století.

Ve vůni je zachycen duch té přelomové doby. Parfém oslavuje nové druhy dopravy, které se tehdy objevily: flakon nesl rytinu letadla a krabička byla ve tvaru kilometrovníku. Za tímto pozoruhodným, nezapomenutelným jménem se dá tušit optimisticky nadšený vzkaz, pozvánka na cestu, která je zároveň introspektivní i emotivní poutí. Šance se osvobodit a pustit, setřást chmury a prožít každý okamžik na plno. Heures d’Absence evokuje velké úniky, okamžiky, kdy se zastaví čas, člověk se ponoří do snu a jeho tělo odpluje někam do věčnosti. Jméno parfému nebylo určené k tomu, aby se propadlo do zapomnění: o téměř sto let později vstalo z popela, začalo nový život a prodloužilo snění. Bohužel už nikdo neví, jak voněl parfém, který se tímto jménem pyšnil původně – receptura se už dávno ztratila. Díky tomu však měl mistr parfumér značky Louis Vuitton ideální příležitost uchopit tvorbu parfému v souladu se svojí osobní vizí a s úplnou svobodou.

Duše květin

Jacques Cavallier Belletrud inspirovaný legendárním jménem se rozhodl interpretovat parfém se spoustou čerstvých květin – jako ódu na květinová pole v Grasse, která tak miluje a která jsou jako alegorické postavy radosti, lásky a úniku ze všednosti. S tímto jedenáctým dámským parfémem v edici Parfums Louis Vuitton, přichází opět na scénu majestátní, sofistikovaný buket interpretovaný moderním způsobem. Kompozice připomíná skladbu, v níž se každý prvek přírody jeví identifikovatelný a hmatatelný, kulminující ve vysoké míře abstrakce.

Parfém budí dojem, že květiny „vyvěrají“ ven a nabývají konkrétního tvaru ve vzrušujícím kolotoči.
Jasmín z Grasse si uchovává svoji přírodní plnost díky extrakci pomocí oxidu uhličitého. Je to metoda, kterou používá exkluzivně značka Louis Vuitton. Díky ní si přírodní suroviny zachovávají nesrovnatelnou čistotu a jemnost. Dojem perleťové bělosti navozují akcenty čínského jasmínu sambac, který připomíná květy rostliny Pittosporum, která vykvétá na jaře na pobřeží celé Francouzské riviéry.

Jasmín zde má i svého stálého společníka, májovou růži. Její esence je také extrahována pomocí oxidu uhličitého, aby dosáhla své věrné exprese – od roviny svěží a zářivé, až po takřka tělesně živočišnou.  Vůně má přesné a pečlivé kontury, štědré a plné, a vykresluje okvětní lístky a vyzařují idylickou krajinu přímo z flakonu.

Aby ještě více akcentoval toto spojení věčných květů a aby zdůraznil jejich kontrast, přidal Jacques Cavallier Belletrud zelené, pudrové tóny mimózy z Tanneronu. Tato rostlina je jako zázrak, který na konci zimy osvětluje kopce Provence zářící žlutou. Tu a tam zazní v kompozici staccato malin, který jí dodává odlehčený a veselý charakter. „Všechno, co dělám, je ve službách květin. Nic nemůže narušit jejich krásu a poselství,“ vysvětluje mistr parfumér svůj tvůrčí přístup. Jako důkaz, teplé vanilkové tóny peruánského balzámu podtrhují sofistikovanost vůně. Květinová apoteóza s nádechem cejlonského santalového dřeva a pižma, který dotváří jemný nádech květin, a zároveň je obklopuje smyslností. S barevnou explozí smíchu všechny tyto prvky společně vytvářejí melodii, která vypadá, že nikdy nekončí. Stejně jako ruce hodinek na nekonečném ciferníku přináší vůně Heures d’Absence příslib věčné obnovy.

V prodeji od 27. února 2020 ve vybraných obchodech sítě Louis Vuitton stores a online na louisvuitton.com.

#LVParfums
#louisvuitton