Posted in Lifestyle Móda

Elektromobily na vzestupu: Luxusní automobilky sází na ekologii

Elektromobily na vzestupu: Luxusní automobilky sází na ekologii Zveřejněno 2. 3. 2021

I když lidé v Česku nepřišli elektromobilům zatím plně na chuť, automobilky cítí, že jde o hudbu budoucnosti. Ve svých stájích se tak pyšní luxusními kousky na čtyřech kolech, které mají šetřit naši planetu a jejichž cena se pohybuje v řádech milionů korun.

Jestliže se vám při slově elektromobil vybaví jako první značka Tesla, má to svůj důvod. Před lety totiž tato slavná automobilka odstartovala éru vozů poháněných elektřinou. Tehdy se někteří (nejen) výrobci automobilů tvářili skepticky, nyní však chtějí jít s dobou. Pořízení elektromobilu však prozatím není úplně levnou záležitostí. A tak by nejen majitelé měli myslet na krytí případných škod vzniklých na vlastním voze. Finance vám ušetří vhodná pojistka a kalkulace havarijního pojištění napoví, na kolik vás přijde.

Jaguar I-Pace

Dynamické SUV vyjelo ze stáje automobilky Jaguar Land Rover jako její vůbec první vůz s čistě elektrickým pohonem. U většiny elektromobilů je problém s krátkou dojezdovou vzdáleností, tedy s tím, kolik kilometrů dokáže vůz ujet na jedno nabití. To se však časem a vlivem postupné modernizace výroby mění. Tenhle kovový miláček má dojezdovou vzdálenost 480 km, což vám vystačí na cestu do sousedního Polska. Bojíte se, že elektromobily ztrácejí svůj výkon? Opak je pravdou. Tento model zvládne zrychlení z 0 na 100 km/h za pouhých 4,8 vteřiny. Pořizovací cena začíná kolem 2 milionů Kč.

Tesla Model S

Jen těžko by ve výčtu mohla chybět Mekka elektromobilů. Když zavítáte na stránky Tesly, dýchne na vás závan budoucnosti. Vývojáři slibují mnohé, své závazky se však také snaží dodržet. Model S má velkou dojezdovou vzdálenost – neuvěřitelných 652 km – a zrychlení z 0 na 100 km/hzvládne během 2,5 vteřiny. Podle dostupných údajů na webu automobilky vám také postačí 15 minut u jakékoliv nabíječky Supercharger, abyste získali dojezd až 214 km. Výsledná cena auta se odvíjí od zvoleného typu. Pořizovací cena se pohybuje od 2 300 000 Kč k cca 3 800 000 Kč.

Audi e-tron

Další pojízdnou hvězdou na elektrický pohon je SUV od automobilky Audi. Na jedno nabití slibuje zvládnout ujet 411 km. Tenhle terénní plechový král zaujme svým městským designem, ale vyzkoušet ho můžete i mimo silniční komunikace. Lákavé je zejména jeho vysokorychlostní nabíjení. Za 20 min získáte energii na ujetí více než 200 km, což by mělo na popojíždění i po větším městě stačit. Vývojáři se přitom na svých webových stránkách pyšní tím, že se jedná o jediný elektromobil na světe s možností vysokorychlostního nabíjení výkonem 150 kW. Celkovou výbavu vozu si můžete namixovat dle libosti, počítejte však s tím, že to ovlivní výslednou cenu. 313 koní pořídíte za 1 884 900 Kč.

Mercedes-Benz EQC

Bezhlučnou jízdu a inteligentní řízení slibuje vůz ze stáje Mercedesu. Důraz klade především na odpovědný životní styl. Kromě toho, že jde o elektricky poháněný vůz, 99 jeho součástí je vyrobeno v souladu se zásadami trvalé udržitelnosti. Například čalouněná sedadla jsou z recyklovaného plastu. Na výrobu tohoto vozu však vývojáři využili také méně tradiční materiály, jako je konopí, kenaf nebo přírodní kaučuk. Slibuje dojezdovou vzdálenost v rozmezí od 429 do 454 km na jedno dobití a 40 minut nabíjení u rychlonabíjecích stanic. Za verzi EQC 400 4MATIC zaplatíte 1 965 000 Kč.

Ať už se rozhodnete vyrazit na silnici s elektromobilem, hybridem, či klasickým benzinovým nebo dieselovým autem, nezapomeňte, že při výběru hraje prim také jeho bezpečnost.