Posted in Nezařazené

Co je to podílový fond a jak funguje? 

Co je to podílový fond a jak funguje?  Zveřejněno 10. 9. 2019

Přemýšleli jste o tom, co obnáší cesta formou investování? Chtěli byste se stát investorem, ale nevíte, jak začít? Jednou ze zajímavých možností investování jsou právě podílové fondy. Nechte si poradit a získejte nové znalosti, které snadno obrátíte ve vlastní výnos.   

Jak pochopit význam podílového fondu?   

Jde o finanční nástroj, který nabízí možnost kolektivního investování v rámci vybraného podílového fondu, který většinou spravují banky. Součástí fondu je menší i větší počet lidí, kteří jsou majiteli podílových listů. Ty získávají při vložení vlastních investovaných financí, které se snaží touto cestou dlouhodobě zhodnocovat. Banka vámi obdržené peníze investuje a využívá pro různé záměry dle investiční strategie, kdy nakupuje například akcie a jiná aktiva.

Nakupovat samostatně, nebo investovat do podílového fondu? 

Pokud se rozhodnete pro podílový fond, postup investování je jednoduchý. Na bankovní účet nejprve pošlete požadovanou částku, za kterou obdržíte podílové listy. Tím se stáváte spolumajitelem fondu a investorem. Akcie za vás pak nakupuje třetí strana (banka), která má na starost správu fondu. I vy sami se můžete pustit do investičních aktivit, ale je to rizikové hned z několika důvodů. Hodnoty cenných listin na trhu se neustále mění. Je potřeba, abyste měli své zkušenosti, praxi a ovládali strategii v podnikání. Musíte také vědět, kdy je dobré akcie nakoupit a kdy je třeba výhodně prodat.

Zaměřte se na konkrétní podílový fond  

Banky pak hledají výhodné investice, kdy za vaše prostředky nakupují aktiva a snaží se tím co nejvíce zhodnotit váš počáteční vklad. Vždy záleží i na tom, jaký podílový fond zvolíte. Na trhu najdete různé druhy fondů, které snadno rozdělíte podle příslušných kritérií – podle obsahu, investiční strategie i cílové skupiny investorů. U fondů podle obsahu se rozlišuje 5 nejdůležitějších – akciové, dluhopisné a smíšené fondy. U nich počítejte s větším rizikem, ale zároveň vyššími výnosy. Další jsou fondy fondů, u nichž můžete investovat na zahraniční trhy. Přináší nadprůměrné výnosy, ale i výrazně vyšší rizika. A pak tu jsou fondy peněžního trhu, které se snaží o bezrizikové sazby. U těch ale musíte počítat spíše s menšími výnosy.  

Peníze z fondu získáte kdykoliv zpět  

Pokud po čase zjistíte, že vám vybraný fond nebo jeho malé výnosy nevyhovují, podíl můžete jednoduše prodat. Banka od vás musí podílové listy kdykoliv odkoupit zpět. Počítejte ale s tím, že s fondy se pojí také určité platby. Nejedná se jen o vstupní nebo správní poplatky, ale počítejte raději i s výstupními poplatky za odkoupení. Kromě toho byste měli mít na paměti i další možné výdaje. U investic kratších jak půl roku podléháte 5% sazbě daně.