Posted in Nezařazené

3D krajka pomáhá ženám po rakovině prsu 

3D krajka pomáhá ženám po rakovině prsu  Zveřejněno 13. 3. 2019

Klasická podprsenka není zrovna nejkomfortnějším řešením pro ženy, které kvůli rakovině prsu prodělaly mastektomii. Designérka Lisa Marks se proto rozhodla pomoct s jejich pohodlím i sebevědomím a představila 3D krajku.

Přizpůsobivá technologie

Počet žen, které onemocní rakovinou prsu, se stále nesnižuje, ale naštěstí alespoň přibývá těch, které nemoc překonajíČasto přitom však přijdou o své poprsí či jeho část. Americká designérka a finalistka letošní Lexus Design Award Lisa Marks se proto rozhodla vytvořit materiál, z něhož je možné vytvořit stylovou podprsenku, která se zároveň dokáže přizpůsobit různým tvarům a velikostem prsou. 

Jak 3D krajka funguje?

Jde o trojrozměrnou, ručně tkanou krajku, která je příjemná i bezprostředně po operaci, protože nedráždí kůži a netlačí. Díky tomu, že se dokáže přizpůsobit každému tělu, není potřeba nosit další doplňky. 3D krajka byla navržena tak, aby podprsenka vypadala sexy i na asymetrickém poprsí.  

Lexus Design Awards pro lepší svět

Autorka technologie, Lisa Marks, vystudovala Parsons School of Design a nyní působí na Georgia Institute of Technology. Zabývá se průmyslovým designem a pomáhá do tradičních řemesel a technologií přinášet nové udržitelné způsoby výroby. Se svou novou technologií 3D krajky se probojovala mezi šest finalistů prestižní soutěže pro mladé designéry Lexus Design Award – a to z 1548 přihlášených. Soutěž je určena pro umělce, kteří tvoří nejen designové, ale i funkční kousky, jež by měly nějakým způsobem zlepšovat svět, ať už po ekologické či společenské stránce, jako právě Lisa Marks. Šest finalistů poté dostalo příležitost vytvořit prototypy svých návrhů za pomoci věhlasných designérů a odborníků z oboru. Slavnostní vyhlášení proběhne 8. dubna v rámci eventu Milan Design Week.