Posted in Nezařazené

10 ikonických fotografií Vivienne Westwood slavící 75. narozeniny

10 ikonických fotografií Vivienne Westwood slavící 75. narozeniny Zveřejněno 15. 4. 2016

V roce 1970 spolu s Malcolmem otevřeli butik v Londýně s názvem Let it Rock, který je dnes považován za prapůvod punku. O rok později Vivienne i Malcolm přesedlali na rock´n´roll a butik byl přejmenován na Too Fast To Live a Too Young To Die. Do této chvíle zboží nakupovali pouze od dodavatelů. Až a o pár let později navrhl Malcolm Vivienne, aby modely začala navrhovat a vyrábět sama, a tak zcela neúmyslně zahájil kariéru módní ikony druhé poloviny dvacátého století. V roce 1974 se jejich butik přejmenoval na Sex a prodává fetišistickou módu.

1974

V roce 1993 ji britská královna uděluje Řád britského impéria a to díky kolekci Haris Tweed, inspirovanou ironickým pohledem na královský dům. V roce 2004 proběhla velká retrospektivní výstava jejího díla v Londýnském Victoria&Albert Museum, ukazující její ikonické postavení.

Rad britskeho imperia 1992

V její tvorbě můžeme nalézt historické odkazy, techniky i látky. Její rozvratné tvary a konstrukce předbíhají dobu. Její modely jsou vždy jedinečné, vyzývavé, sexy a často velmi provokativní, ale vždy prostě neodolatelné. Viviennne se vždy chce odlišovat. Jak sama říká„Jsem ráda, když muži a ženy, které oblékám, vypadají důležitě.“

vivienne2--z

Vivienne Westwood není jen módní návrhářka, ale světoznámá módní značka a rovněž obrovská firma vyrábějící módní oblečení, parfémy, boty, tašky, šperky a mnoho dalšího. Pod touto značku nepracuje jen Vivienne, ale řada dalších módních tvůrců, včetně jejího současného manžela Andrea Kronthalera, který byl i jejím studentem a zamilovali se do sebe ve chvíli, kdy jemu bylo 25 let a Vivienne 50 let. Přesto jsou spolu dodnes. Vivienným tichým obdivovatelem je britský princ Charles, který ji v roce 2006 propůjčil šlechtický titul Dáma.

vivienne-westwood-andreas-kronthraler

Vivienne Westwood ráda šokuje a to i na přehlídkových molech nebo ve svém ateliéru. Ráda a důrazně poukazuje na porušování lidských práv.

4

Světoznámý britský boháč Richard Branson Vivienne nabídl spolupráci na kolekci nových uniforem pro letušky jeho aerolinek Virgin Atlantic.

Vivienne-Westwood-x-Virgin-Atlantic-red-uniform-partnership

A další šokující moment pro Vivienne, když se do ulic vydala v tričku hlásající, že není teroristka, tak ať ji prosím nezatýkají.

vivienne-westwood nnn

V roce 2014 si návrhářka oholila hlavu. Ihned se začalo spekulovat o jejím zdravotním stavu. Nikoli, herečka se i ve svém pokročilém věku těší silného zdraví. Prostě jen opět chtěla poukázat na světový problém jménem Globální oteplování.

vivienne-westwood-white-hair

Globální oteplování je pro Vivienne zásadní téma, které se snaží zviditelnit, jak jen je to možné.

Vivienne-Westwood

K boji za záchranu Arktidy Vivienne Westwood vyzvala i 60 slavných osobností, aby si oblékly trička, které designérka navrhla. Na fotografii sama návrhářka po boku modelek Kate Moss a Naomi Campbell.

landscape-1436972269-hbz-save-artic-index

Foto: Pinterest.com; telegraph.co.uk